Diktatura vs Fundamentalismus

Jistě si mnoho z Vás kladlo otázku, jestli hrát za Diktaturu nebo Fundamentalismus. Obě vlády mají své pro a proti. Doufám, že po přečtení tohoto článku již nebudete mít problém se rozhodnout

Osobně si myslím, že hrát za diktaturu je těžší. Jelikož musíte stavět oproti fundamentalismu nejen kasárny. Další nevýhodou a to podstatnou, je špatná ekonomika země, která se projeví hlavně ke konci věku. Na druhou stranu díky třem útočným spojencům není problém s dobýváním ostatních zemí.

Pojďme si nyní srovnat několik vlastností těchto beze sporu nejčastěji používaných vlád

Produkce

V produkci vojáků z kasáren vede jasně fundamentalismus s +20%, kdežto diktatura má „pouze“ 10%. Další plus k produkci u diktatury, ale bohužel nenajdeme. Naopak fundamentalismus má ještě navíc +0,8MWh energie na Elektrárnu (paušálně) a -20% z ceny vojáků na domácím trhu. U obou vlád nalezneme i postihy a to u produkce technologií. Zde si vede diktatura o něco lépe – 20 % produkce technologií oproti fundamentalismu, který má -25%. Avšak diktatura znovu ztrácí a to tím, že nemůže dotovat produkci technologií a peněz.

Nakonec tedy vítězí fundamentalismu.

Technologie

Diktatura víceméně zde nemá nic co by jí uškodilo nebo naopak posílilo. Snad jen zrušení dvojnásobného efektu technologií Zemědělství byl pro ní ztrátou. Fundamentalismu má +50% zvýhodnění od vojenských základen (kromě výzkumu vesmíru), navíc vesmír prozkoumává o něco rychleji než ostatní vlády. Nevýhodou je -25% maximální zvýhodnění od technologií.

I tak si ale myslím, že zde opět vítězí fundamentalismus.

Válčení

Zde bezesporu naleznete nejsilnější vlastnosti obou vlád.

Fundamentalismus patří svou odhodlaností k nejžádanějším. Díky -1 nebezpečnosti sabotážních teroristických útoků se z Vás stane velmi silný hráč v teroristických akcích. Sníženým žoldům o -25% má velkou ekonomickou výhodu oproti diktatuře. Ta je umocněna i vyšší spokojeností obyvatel. Jako jediná vláda může vynalézt společenský pokrok Svatá válka. S tímto pokrokem získáte +10% k síle armády, menší nevýhodou je ztráta 0,2% hospodářských technologií každé kolo (na 10000 to je -20 technologií/kolo). Avšak nemusíme zoufat, je zde další výhoda a to že za každých 40km2 Vám tento pokrok přidá 1 vojáka.

Diktatura naopak disponuje tvrdým arzenálem již v základu. Bonusu +10% k síle armády z ní činí nejlépe se rozvíjející zem na počátku věku. Další podstatnější výhodou jsou 3 útoční spojenci. Díky nimž nebudete mít problém získat území a udržet si jej. Jednoduše pokud Vás někdo připraví o hlínu, vezmete si ji zpět. A pokud navíc vlastníte společenský pokrok Fašismus, který přidává +10% k síle armády a +20% k válečné kořisti (území i zboží), pak protihráči již nebudou mít zájem se tahat o území. Většinou tento boj vyhraje. I tento pokrok ničí hospodářské technologie. Oproti fundamentalismu je to „jen“ 0,1% tedy o polovinu méně. Rozvědka je zde posilněna pouze do obrany o +20%.

Fundamentalismu je oproti diktatuře silnější hlavně v rozvědce. Celkově si myslím, že diktatura je o nějaký ten stupínek lepší a to hlavně v začátcích věku, kdy její síla dominuje. S postupem věku však fundamentalismus srovnává krok (hlavně svatou válkou, kterou může vynalézt až od 6 hodnosti) a jeho největší převaha se ukáže ke konci věku.

Spokojenost

Spokojenost velmi ovlivňuje sílu armády. Její nevýhodou je fakt, že lze lehce snížit (např. taktickým náletem nebo pomocí rozvědky – prodáváním drog). Za 1% získá fundamentalismus +0,5% k síle armády, kdežto diktatura pouze +0,25%. Největší rozdíl je však v efektu zábavních středisek. Efekt u diktatury je nízký a proto se nevyplatí vlastnit více jak 4% zábavních středisek. Je ale otázkou zda je vůbec nutné vlastnit zábavní střediska viz. obrázek později. Naopak s fundamentalismem, který má vysoký efekt, je nutné vlastnit minimálně 10% zábavních středisek.

Z uvedeného obrázku můžeme vyčíst, že se u diktatury mnoho zábavních středisek nevyplatí. Pokud bychom si srovnali bonusy při  10% ZS nám diktatura přidá pouze necelé +3% k síle zbraní naopak fundamentalismus o 7,1% více, přesněji řečeno +10,1%.

Proč tedy vlastnit 4% ZS, když je to v tomto případě nevýhodné? Je to z toho důvodu, aby jste alespoň trochu zlepšili ekonomiku země. Jelikož spokojenost nevylepšuje pouze sílu armády, ale také produkci peněz (o +0,75% za 1%spokojenosti), sílu rozvědky (o +1% za 1%spokojenosti) atd.

Fundamentalismus zde jednoznačně vede.

Výsledek teto „studie“

Závěrem si dovolím tvrdit, že fundamentalismus je opravdu lepší než diktatura. Nováčkům bych doporučil začít právě s touto vládou. A však mějte na paměti, že v některých situacích je lepší zvolit diktaturu.

Komentáře

Dart.Kanne 12.6.2012

Rozhodně není funda lepší, než diktatura. To je žblept nejhoršího kalibru. Navíc, funda má maximum síly zbraní 30%, nevšiml jsem si, že by tento postih byl zmíněn.

Obě zřízení jsou stejně dobré a vybírá se podle způsobu hraní. Při válčení je otázka zredukovaná na úplný základ. Chci mít lepší stabilní bonus nebo vojenský bonus založený na spokojenosti.

Při farmení je ideální se rozhodnout se mezi fundou->utopií nebo diktát->demokrat(např.).

admin 12.6.2012

To ať se rozhodne každý podle sebe zda je opravdu lepší. Já tvrdím, že lepší je. I když raději hraji za diktaturu, jsem prostě spíše na jednotky než na vojáky.

Není to jen o válčení, kdyby bylo tak je na tom diktatura lépe. Myslel jsem i na věci okolo.

I ve srovnání revoluce na jinou vládu vede fundamentalismu. S fundou můžeš dát revoluci jak na utopii tak demokracii, ale diktatura na utopii? Prakticky to jde, ale s fundou vynaložíš méně námahy, aby jsi ji dosáhl.

Další otázkou je proč za fundamentalismus hraje aktuálně 1214 a za diktaturu pouze 563 hráčů.

Hadrabator 12.6.2012

Z pohledu mladých hráčů skutečně fundamentalismus vede. U dikty se můžou špatně zvolenou strategií klidně zakopat na 1500 kol a prskat to na 300k presu dokola…a pak je to prestane bavit a skončí s hrou. U fundy stačí mít už 2000 kasáren a prostě to šlape, bonus se ve všechn fázích věku vyžene do výšin jako nic,což u dikty bez pokroků téměř nelze. Řekl bych to takle, funda je pro průměrné hráče lepší a pokroky za 600k a jiné ho jen dolaďují, přičemž dikta je bez pokroků a genů bezradná.

K čemu je výhoda, že dikta veme 1000km oproti 600km co veme funda v určitý fázi veku, kdyz o to lehce mohou prijít a akorát to hráče nutí zastavovat xx kol, které by mohly dát jinam (mluvíme stále o mladých nezkušených, pro které tyto stránky jsou). Profi hráči dokáží i s anarchií udělat bonus, který neprojde kdejakej fund. Asi tak.

Dart.Kanne 14.6.2012

Tak jsem to vesměs myslel. Jde o to, jak to kdo hraje. Já tahám diktu teď a příjde mi to vcelku pohoda, drogy, dobyvák za litra, partizány. Dokoupím co potřebuju a nemám moc problémy.