Republika - výukový text - učitel KURT (#95)

Republika vyniká především svou vysokou produkcí továren. Osobně si myslím, že je to light verze robokracie. Na druhou stranu má i drobné nevýhody, čímž je míněno především -10% do útoku. To je ze začátku sice nepříjemné, ale dá se zvládnout. Jednou z kompenzací tohoto postihu je možnost vynaleznout pokrok fašismus.

Z ekonomického hlediska vyniká bonusem 20% do produkce peněz, což není zanedbatelné. Pro nás to znamená lepší ekonomickou stabilitu, alespoň v úvodních fázích hry.

Když si to tedy shrneme, vyjde nám následující:

 1. +20% produkce továren = zaměříme se především na jejich stavbu
 2. +20% produkce peněz, + 1% produkce peněz do aliančního bonusu = lepší ekonomika
 3. -10% síla útoku = obtížnější začátky
 4. možnost pokroku Fašismu (F) = odstranění postihu do útoku, lepší zisky, větší nárok na laboratoře

Z tohoto výčtu vyplývá, že abychom si dobře rozjeli zemi, je třeba na začátku vycházet z dobré ekonomiky, pokusit se co nejdříve zatechovat zemi a nahodit F.

Protekce

Protekci jsem zvyklý hrát na kasárny, jinak tomu není ani u republiky. Takže:

 1. prodám na domácím trhu veškerou army (ať mám peníze na stavbu)
 2. nastavím výrobu továren na tanky (budou potřeba v úvodu hry i na F, navíc u tanků vychází nejlépe poměr počet dílů : prestiž)
 3. nastavím technologie 100% na rychlost stavby
 4. postavím 5 kol laboratoře
 5. kolonizuji 1 kolo
 6. postavím 1 kolo kasárny/laby/továrny
 7. kolonizuji 1 kolo
 8. …pořád dokola…
 9. až mám cca 500 - 700 techů stavby, měním výrobu na 100% automatizace
 10. posledních cca 20 kol jen kolonizuji
 • po takto zahrané protekci by měla být prestiž přes 45 000 na území kolem 1 600km2 a 12 000 vojáků na Guerillové války
 • je potřeba ještě uvést, že laboratoří stavím cca 250, továren 150, kasáren zbytek
 • jednou z možností je postavení i několika vojenských základen s tím, že začnu vyrábět i techy vesmíru (UFO)
 • při nedostatku peněz prodám několik vojáků na domácím trhu
 • nestavím nic jiného, než vyjmenované!!! Jídlo i energie vydrží
 • protekci neopouštím, revoluci nedělám!!!

Opuštění protekce

Mám odehráno prvních 100 kol, jsem anarchie v alianci. Mám fůru nezastavěného území a vojáky akorát na GV. Co teď? Osobně dělám GV, odehraju 1 kolo stavbou kasáren a veškerou armádu prodám na světovém trhu. Poté jen zastavuji území a kolonizuji, pořád dokola. Je však nutné zmínit zde několik postřehů:

 • nejsme v protekci, tudíž je nutné si krýt techy! Přenastavit výrobu i na tyto technologie, přičemž automatizace musí hrát prim. Je nutná pro další ali pokroky a nanotechnologie. Taky není špatné začít i se sílou zbraní (kolem 20%) a vesmírem (5%).
 • navyšujeme počet laboratoří, ideálně 1 500. Pokud budeme mít míň, bude nám trvat zatechování déle, pokud více, máme nižší vojenskou produkci
 • nutnost stavět továrny! Pokud máme cca 1 300 kasáren, stavíme z produkčních budov jen továrny. Máme na to techy i bonus, vyplatí se to. Navíc je třeba počítat s výrobou tanků na war a Fašismus
 • je potřeba už stavět i vojenské základny (8%) a zábavní střediska (do 5%)
 • revoluci je lepší udělat až během první war (využít výhod Anar v obraně díky bránícím lidem)
 • po revoluci je potřeba počítat s prudkým vzestupem spotřeby energie! Je proto možné postavit si pár elektráren i farem, dle cen na trhu. Tyto pak postupně v pozdějších odehrách pobourat
 • pro sichr kupuju 10 – 20 agentů

Začátek věku

Jsme malá republika, rozloha nakolonizovaná kolem 3 000 km2, z pokroků už máme nanotechnologie, a AntiOSN. Nyní se zaměříme na nabírání hlíny a tvorbu pokroků. Do prvního týdne stihneme Fašismus a potřebné alianční pokroky

(Dynamické pancéřování tanku, Letadlové lodě a Členství v mezinárodní vojenské organizaci – v tomto pořadí), navíc Geneticky modifikované rostliny, Lidský genom, popřípadě Vojenský stát. Ve war jedeme party, týly a dobýváky, expíme geny. 

Jak na Fašismus:

F děláme před ali pokroky, ať máme vyšší bonus na výrobu jednotek z továren

F uděláme během odehry, stejně jako vojenský stát. Já to dělám tak, že si nastřádám kola (140+100 min). Vyhlídnu si cíl, odpřipravím (klidně konev), dobyju, dopřipravím armádu, dobyju, prodám vojáky skrz peníze na stavbu. Pak, až klesne prestiž, udělám F a zastavím! Mezi tím se mi bude vyrábět nová armáda a já eliminuji stav, kdy jsem bez armády a s hlínou!

Generálové:

Na začátku vyhazuji povětšinou vše, než přijde stratég. Nejlepší kombinace je stratég/nacionalista. O gena expím jako druhého. E dle možností. Ale opět platí, čím dřív naexpíš E, tím líp. Když se ti složí U gen jako první, nech ho být a expi ostatní, ale je to spíš o citu a možnostech ve válkách…

Z ekonomických je důležitý zbrojař a stavitel.

Přehled všech generálů

Střed věku

Máme rozjeto, důležité pokroky jsou na dosah (hlavně družice a androidi) a naše země je více než z 60% pokryta továrnami, 15% vojenskými základnami, 8% zábavních středisek a 1-2% stavební firmy. Laboratoře tak, aby pokryli spálené techy z Fašismu…

Konec věku

Nabíráme hlínu, drtíme expy, sundáváme farmy…a připravujeme se na poslední týden vyfarmit na 5 000 000 prestiže s hodností 12.

Související články: